Zázračná otázka

30.07.2022

Zázračná otázka, neboli otázka na zázrak, se používá jak v terapii, tak při koučování i práci se sebou.

Je to nástroj, který nám pomůže se zorientovat v životě, když nám zkrátka něco nesedí a nejsme spokojeni, ale nevíme, co máme udělat, aby se náš život změnil. Tuto techniku lze použít také v případě, že potřebujeme jasněji identifikovat cestu, kterou je potřeba ujít, abychom došli ke konkrétnímu cíli. Pomůže nám prožít si okamžiky, které si vizualizujeme jako novou realitu a tím nám pomůže zapsat si do mozku nový obraz spojený s prožitky, jako je radost, naplnění, spokojenost, úleva. Vycházíme z toho, že cokoliv si dokážeme představit, to dokážeme uskutečnit.

Zázračnou otázku lze pojmout například těmito způsoby:
Představte si, že se nyní vrátíte ke všem svým každodenním povinnostem. Půjdete do práce, pak domů, uvaříte, umyjete nádobí, vykoupete děti, uspíte je, budete ještě chvíli pracovat a pak půjdete spát. Mezitím, co budete spát, se stane zázrak. Vy o něm ale nevíte, protože jste spali, a poznáte to tak, že po probuzení je něco jinak. Co je to, co se tímto zázrakem ve vašem životě změnilo? Jak vypadá váš život, když se v něm stal zázrak?
Další možnost, jak lze dosáhnout stejného výsledku, je například tato formulace: Představte si, že se jdete projít do lesa. Chcete si vyčistit hlavu a srovnat si myšlenky. Najednou se objeví kouzelná víla, která vám slíbí, že vám splní přání. Co by to bylo? Jak by to konkrétně vypadalo ve vašem životě, kdyby víla přání skutečně splnila?
Tato formulace lze zaměnit například za kouzelnou hůlku nebo kouzelnou rybku, která splní tři přání.
Poslední variantou je, že máte možnost podívat se na svůj život přes začarované brýle, přes které uvidíte váš život jinak, a to tak, že jste opravdu šťastní a spokojení, nebo varianta "stroj času", který vás přenese o pár měsíců nebo let dopředu do života, který je přesně takový, jaký jste si přáli.
Na vizualizaci si dejte čas. Je potřeba si dopřát opravdu klid, kde vás nikdo nebude rušit. Ve vašich představách je možné úplně všechno. Pokud vás napadá více variant, klidně si je zapisujte a snažte se postupně procítit jednu po druhé a představit si ji se všemi detaily.

Možná vám během vizualizací vyvstanou různé otázky a objeví se témata, nad kterými jste dosud nepřemýšleli.

Vše si zapište, ať se k tomu můžete postupně vracet.

Až si vytvoříte obraz vašeho spokojeného života, postupně si odpovídejte na následující otázky:
Co je jinak, než v mém dosavadním životě? Co všechno se změnilo? Co jste museli udělat pro to, aby se váš život takto změnil? Jak dlouho trvalo, než se vám podařilo váš život takto zrekonstruovat? Co všechno jste k tomu potřebovali? Kdo vám s tím pomohl?
Nebojte se žít život, jaký si přejete. Jen vy dokážete z vašeho života vytvořit krásné dílo. Jste jeho hlavní architekt. Každou vteřinu vašeho života můžete udělat desítky rozhodnutí, která vytvoří změny.
Avšak nezapomínejte na to, že základem každého splněného přání je mít konkrétní přání :)