Když tělo promlouvá

04.08.2022

Tělo je úžasný stroj, díky kterému každé ráno vstaneme a můžeme žít náš život. 

Umožňuje nám chodit do města, do přírody, dělat sport, který nás baví, vidět krásná místa, objímat své děti, milovat se s partnerem, přivést na svět nový život. Dokáže se většinou samo vypořádat s karamboly, které mu působíme. Má samouzdravovací schopnost. Denně produkuje miliardy nových buněk. Některé zdroje uvádějí, že již za pouhou sekundu vytvoří tělo 3800000 nových buněk, z toho je nejvíce krvinek, včetně bílých, které mají schopnost bojovat proti bakteriím a virům. Imunitní systém je tak dokonalý, že dokáže v těle zvýšit teplotu, aby bacily spálil, protože velká část jich přežívá jen při určité tělesné teplotě.

Naše játra a plíce se samy regenerují, přestože je zanášíme jedy, jako je alkohol a nikotin. Pokud jsou játra chirurgicky redukována a zachová se 25% původní struktury, dokáží samy zregenerovat tak, že dorostou do původní velikosti. O plicích je známo, že i v případě, že jsou dlouhodobě poškozovány cigaretovým kouřem, se ze pár let dokáží uzdravit tak, že vypadají jako by jejich majitel nikdy nekouřil. Tělo dokáže shlukovat trombocyty tak, aby samy zastavily malé krvácení. Dokáže zhojit jizvy často takovým způsobem, že časem nejsou téměř vidět.
Problém je ten, že své tělo neposloucháme a škodíme mu. Bráníme mu v jeho dokonalé schopnosti sebeuzdravení a regenerace.

Jsou bohužel vrozené nemoci a vážné dětské nemoci, které se jen stěží ovlivní. Někdy je těžké vidět hlubší smysl nemoci, pokud se jedná o tyto případy.

Tento článek je však o nemocech, které vznikají v průběhu života.
Tělo a mysl je vždy v dokonalé souhře. Tím, jak myslíme a co prožíváme, ovlivňujeme hormonální systém našeho těla, a to zejména produkci stresových hormonů. Vyplavuje se adrenalin a noradrenalin, které aktivují kortizol. Pokud je v těle více kortizolu, je neustále v pohotovosti, protože se cítí v ohrožení. Zrychluje nám proto srdeční tep a například také střevní peristaltiku. Jelikož tyto funkce má tělo od pradávna a tělo ví, co dělá, dříve, v období paleolitu, byly tyto reakce pokynem k útěku nebo útoku, kdy se jednalo o bezprostřední ohrožení. V dnešní době se však nesetkáváme s mamuty, ale produkujeme stejné hormony ve stejné míře, i když našimi každodenními mamuty je například kolona cestou do práce nebo hádka s partnerem.

Z dlouhodobého hlediska, kdy je tělo ve stresu, vznikají poškození na tělesné úrovni právě proto, aby se tělo přizpůsobilo životu v neustálém stresu.
Pokud se nenaučíme zredukovat stres a uvidíme všude mamuty, poškození přejdou do trvalé podoby. Jedná se od stavů vyčerpání, chronické únavy, po dráždivý tračník a poruchy srdečního rytmu. Vše je reakce těla na naše myšlení.
Tělo umí říci mnoho i beze slov. Podíváme-li se na cizího člověka, často na první pohled dokážeme přečíst alespoň základní stav jeho těla a tedy i mysli. Postoj odhalí mnohé. Rovný, přímý postoj značí sebedůvěru. Přihrbený postoj a kulatá záda ukazují na hroucení životní opory- páteře, pasivní postoj a vzdávání se, podvědomou snahu se zmenšit a zneviditelnit.
Ačkoliv se například jedná o problémy se zády, je důležité se zamyslet nad tím, proč se nám to děje a co s tím můžeme dělat.

Pokud vás bolí záda, tělo říká, že něčeho je moc a neunese to. Dává vám pokyn zvolnit a věnovat zádům pozornost, tedy cvičit a uvolňovat psychické napětí, které se projeví stažením svalů, na masáži nebo v sauně. Pokud pokyny přehlížíme, páteř se bortí dál dominovým efektem. Je to, jako byste měli dům a rozbili jeho základy a nosné zdi. Dům se začne bortit. Musíte proto budovat svaly, které pomyslné trámy udrží. Tím posílíte celé tělo, opět se narovnáte a začnete si více věřit. Život v bolesti a se shrbenými zády na sebedůvěře ubírá, ale nikdy není pozdě to změnit.
To, v jakém stavu je pleť člověka, odhalí, jak se stravuje, co pije, jak spí a kolik zažívá stresu. Nevhodná strava, málo vody, přemíra cukru, tuků a soli a způsobuje mastící se pleť, akné, šedou pleť a vrásky. Pleť je velký ukazatel postoje k sobě. Kdo si sebe váží, nedává do těla potraviny, které nemají žádnou výživovou hodnotu a zaplaví ho toxiny. Tělo pak vynaloží spoustu energie, aby se jich zbavilo, a zbytek energie na to, aby si udržovalo hladinu složek, kterých má málo a nejsou mu dodávány. Tělo se těmito procesy velmi vyčerpává.
Nejde o to, abychom si neužívali všech těch chutí, které jídlo přináší, ale abychom tělo co nejméně zatěžovali. Když máme chuť na svíčkovou s knedlíky, nedáme si jich pět, ale třeba tři, a večer si dáme něco, co má vlákninu a vitamíny, abychom tělu tu práci co nejvíce usnadnili. Odmění nás za to tím, že nám poskytne více energie a zdraví, což není málo. To, že dehydratace způsobuje nejen vrásky, ale také nemoci ledvin, střev a ucpávání cév, protože málo ředěná krev houstne a vlivem dalších faktorů se pak v cévách snáze usazují sklerotické pláty, je známo. Dehydratace způsobuje ale také únavu, pocity vyčerpání, malátnost, nízký tlak, mdloby a nesoustředěnost. Tělo je ze 60% tvořeno vodou. Pokud byste ze stálé hladiny rybníka začali upouštět vodu a nastalo období bez dešťů, ryby by začaly umírat. Tělo potřebuje vodu neustále doplňovat, aby mohlo fungovat tak, jak má.
Další ukazatel našeho stavu je náš výraz. Často na první pohled poznáme, jestli je někdo milý, vyrovnaný, přívětivý a laskavý, všímavý, nebo naopak arogantní, nepříjemný, laxní, přehlíživý. Výraz je dán naším stavem mysli a odráží se na vnějším obraze. Také sevření čelistních svalů a vraštění čela je práce, navíc posiluje malé svalíky v obličeji tak, že výraz se stává trvalým. Musíme umět uvolňovat i tyto části, náš obličej se pak stane jemnějším a sympatičtějším, což spustí další myšlenky k tomu, abychom se k sobě začali chovat s větší jemností.

 
Podíváme se ve zkratce a velmi obecně na některé nemoci a vzkazy, které skrze ně dostáváme. Vy sami jste však nejlepšími čtenáři svých vzkazů.


Autoimunitní onemocnění- protilátky proti vlastnímu tělu- sebenenávist, odpor k tomu, jak tělo vypadá, nepřijetí sama sebe
Nádorové onemocnění- něčeho začne být mnoho, začne to bujit a nemůže ven- potlačená zloba, křivda, nespravedlnost
Cukrovka- tělo začne sytit nenaplněné emoce cukry, neumí nimi správně nakládat- nedostatek lásky, nesprávné zacházení s emocemi
Nadváha- tělo drží tuky, aby mělo psychickou bariéru, ochranný štít- nejistota, zranitelnost, strach ukázat svou duši takovou, jaká je / chronická únava, vyčerpání- tělo nemá správné zdroje pro své fungování, zadržuje jiné zdroje, aby se systém nehroutil
Bolesti nohou, problémy s klouby- tělo už nemůže jít stejnou cestou, protože je v rozporu s tím, co chce duše- nutnost zastavit se, podívat se na situaci z více perspektiv a změnit směr
Problémy se žaludkem- tělo něco nemůže strávit- bezvýchodnost, odpor, hněvProblémy se střevy- tělo je ve stresu, nedokáže správně číst signály a nakládat se stravou, kterou mu poskytujeme- úzkost, strach, panika
Vysoký tlak- tělo je pod tlakem- je potřeba zvolnit a zaposlouchat se do sebe a svých potřeb
Problémy se zrakem- tělo se rozhodlo něco nevidět, rozmlžit jasnost některých symbolů, aby se chránilo před zklamáním
Problémy se zuby- agrese, vztek
Bolesti v krku- některé pocity nebyly vyřčeny a uvázly v hrdle, něčeho máme pokrk
Problémy se sluchem- tělo odmítá slyšet vše, co do jeho uší přichází
Problémy se srdcem- zlomené srdce, nenaplněná láska, velká bolest ve vztahu k druhé osobě
Onemocnění plic- tělo se dusí, není mu umožněno se nadechnout- nedostatek vnitřní svobody
Deprese- pokud se slovo rozdělí na de-press, je to doslova ztráta tlaku, chápejme jako ztrátu hnací síly a motivace-sklíčenost, beznaděj, rezignace


Toto byl stručný výčet toho, jak k nám tělo promlouvá skrze nemoc. To, jak na základě psychického rozpoložení pracuje s kortizolem, ale například také serotoninem, je nám již známé. Je však důležité si uvědomit, že vše se dá změnit. Dnešní stav našeho těla je výsledkem našeho dosavadního myšlení a konání. Je to naše dílo a výsledek naší minulosti. 

Další výsledky tvoříte právě teď. Vaše tělo vám jasné signály, stačí se ho zeptat a zaposlouchat se. Každé tělo je jiné, proto neexistuje univerzální dieta, univerzální cvičební plán, univerzální nástroj. Veškeré vědění vychází z vás.

  • vaše tělo ví, co jíst, jaké potraviny potřebuje, co mu dělá dobře a co mu naopak škodí
  • vaše tělo vám skrze svůj vzhled a vnímání bolesti říká, jak máte cvičit, co máte zpevnit, co uvolnit, jaký pohyb vás naplní radostí
  • vaše tělo vám skrze pocity vitality nebo únavy říká, jestli spíte dostatečně tak, abyste byli odpočatí, klidní a výkonní, nebo se okrádáte o důležitou regeneraci, kterou tělo potřebuje, aby mohlo správně fungovat
  • vaše tělo je jen vaše a jiné už nedostanete, pokud se vám na něm něco nelíbí, jen vy to můžete vylepšit
  • vědomá práce s tělem a pozitivní změny prospěšné zdraví jsou něco jiného, než nepřijetí současného vzhledu a nesmíření se se sebou
  • sebeláska neznamená žít s nadváhou a nemocí a přijímat se takoví, jací jsme, sebeláska je uzdravit se, protože nám na nás záleží


Respektujte své tělo a dejte mu vše, co potřebuje. Žádné jiné tělo vás od narození neprovází a nezažívá s vámi to, co vaše. Nepřijímá vaše radosti, strasti i slasti a nesnaží se za každou cenu za vás bojovat. Žádné jiné tělo vám neumožní žít v něm až do konce cesty vaší duše v tomto životě.